Скачать бесплатно шаблоны для Wordpress.
Новые шаблоны DLE 10 на dlepro.ru
سفر ناتمام گنجینه ی هنری ایران به اروپا
Здесь новыешаблоны Joomla
креативные Joomla шаблоны.
Здесь новые шаблоны для dle

سفر ۶۰ اثر از مجموعه ی گنجینه ی موزه هنرهای معاصر تهران به ۲ موزه در برلین و رم به چالشی جدی برای وزارت فرهنگ بدل شده است!

دل‌ نگراني اهالي تجسمي در داخل پابرجاست، طرف آلماني خبر قطعي لغو آن را از رسانه‌ها اطلاع داده و نامه فرانك والتر اشتاين‌ماير، وزير خارجه آلمان كه بازگشت سالم آثار را تضمين كرده بود، بدون پاسخ در بايگاني وزارتخانه‌هاي خارجه و فرهنگ مانده است.
پاييز سال گذشته بود كه بنياد ميراث فرهنگي پروس در تفاهمنامه‌اي با موزه ی هنرهاي معاصر تهران خواهان برگزاري نمايشگاهي از شاهكارهاي خارجي گنجينه ايران شد. برگزیدن طرف آلماني 30 اثر بود كه هر چند هنوز نام آثار اعلام نشده اما شنيده مي‌شود بهترين كارهاي گنجينه است، مديران وزارت فرهنگ 30 اثر را هم از بزرگان هنر ايران براي حضور در نمايشگاه به طرف آلماني پيشنهاد دادند كه سرانجام نمايش 60 اثر گنجينه در موزه برلين و سپس موزه رم قطعي شد.
درست يك سال پس از بستن اين قرارداد، پاييز امسال و در روزهايي كه هنگام برپايي نمايشگاه بسيار نزديك بود، چند بيانيه انجمن نقاشان ايران ورق را برگرداند؛ هنرمندان بر این باور بودند در اطلاع‌ رساني اين نمايشگاه اصل شفاف‌ سازي رعايت نشده و آنچه روی داده، به گونه ای پنهانكاري است. ناگهان موجي اعتراضي راه افتاد كه حتي ديدار در سطح معاون هنري وزير فرهنگ با نمايندگان هنرمندان هم نتوانست آبي بر آتش آن بريزد.
چندي بعد با ادامه يافتن دغدغه هنرمندان، كميسيون فرهنگي مجلس مديران وزارت فرهنگ را فراخواند و خواستار رصد تفاهمنامه و تأييد هيأت وزيران شد. همچینین خواسته‌هاي هنرمندان هم چندان عجيب نبود: نظارت بر صيانت از اصل آثار و تضمين بازگشت سالم كارها، مطالعه متن قرارداد و انتشار فهرست آثاري كه به اروپا ارسال مي‌شود. هر چند معصومه مظفري، رئيس انجمن نقاشان به تازگي به رسانه‌ها اعلام كرد اين خواسته‌ها همچنان برآورده نشده است.
با جابجایی وزير فرهنگ، روزنه‌اي از اميد به سوي هنرمندان گشوده شد و سيدرضا صالحي‌اميري اعلام كرد پرونده فرستادن آثار هنري به اروپا را مورد بازنگري قرار خواهد داد، اما تازه‌ترين رخداد درباره اين نمايشگاه خبرساز اينكه رسانه‌هاي اروپايي و آمريكايي به نقل از هرمان پرزينگر، رئيس بنياد ميراث فرهنگي پروس خبر دادند نمايشگاه لغو شده است. در واقع آن ها مي‌خواستند نمايشگاه را همزمان با آغاز سال نو ميلادي برگزار كنند اما هنوز خبري از آثار طرف ايراني نيست.
موزه ی برلين كه بیشتر برنامه سالانه ی خود را از مدت‌ها پيش تنظيم و اطلاع‌ رساني مي‌كند، يك روز مانده به پايان سال‌جاري ميلادي چشم‌انتظار رسيدن بار گنجينه‌هاست و بعيد است به اين زودي‌ها بتواند به وعده خود براي نمايش ارزشمندترين آثار موزه ی هنرهاي معاصر تهران عمل كند. هر چند مجيد ملانوروزي، مديركل تجسمي مي‌گويد چنين خبري بايد در چهارچوب نامه ی رسمي به طرف ايراني اعلام شود اما شايد ناچار باشد به خبر رسانه‌هاي معتبر دنيا به اندازه يك نامه ارزش بسنده شود.

برگرفته از: هنشهری آنلاین

زیر مجموعه: دیگر هنرها   دسته: نقد   منتشر شده در یکشنبه, 12 دی 1395 06:42  Tags: پرینت

دیدگاه خود را بیان کنید

به عنوان میهمان دیدگاه دهید

0
terms and condition.

به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

هرگونه کپی برداری بدون مجوز کتبی، مشمول ماده ی 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای بوده و پیگرد قانونی خواهد داشت.

نشانی کوتاه این صفحه برای اشتراک گذاری:

http://honarart.com/qwp

نشان درگاه

همه ی حقوق مادی و معنوی از آنِ شرکت راهبران هنر پارسیان می باشد.

طراحی و میزبانی توسط وبتـوک

فرم سنجش دیدگاه

خواهشمند است با در اختيار گزاردن ديدگاه هاى خود، ما را در بهتر كردن كاركرد سايت يارى نماييد.

مسابقه هنرآرت

بخوانید! پاسخ دهید! هدیه بگیرید!

15