Скачать бесплатно шаблоны для Wordpress.
Новые шаблоны DLE 10 на dlepro.ru
استاد حسین طیبی درگذشت
Здесь новыешаблоны Joomla
креативные Joomla шаблоны.
Здесь новые шаблоны для dle

استاد حسین طیبی که از او با نام حسن کسایی مازندران یاد می‌شود و از برجسته‌ترین خنیاگران و نوازندگان موسیقی ناحیه مازندران است، پس از نبردی چند باره با بیماری درگذشت.

استاد حسین طیبی نوازنده ی ساز «له لوا» و از بزرگترین و مطرح ترین هنرمندان موسیقی نواحی استان مازندران در شامگاه آدینه ۶ اسفندماه پس از مدت‌ها مبارزه با بیماری درگذشت.
این هنرمند بنا به گفته ی بسیاری از کارشناسان و پژوهشگران موسیقی نواحی یکی از نام آورترین خوانندگان و نوازنده موسیقی استان مازندران بود.
حسین طیبی نخستین بار در جشن نی‌نوازان و سپس در برنامه هفت اورنگ در حوزه ی هنری در سال ۱۳۷۰ مورد تجلیل قرار گرفت و پیش از این نیز در چند اجرای جشنواره موسیقی فجر حضور داشت.
او به معنی دقیق کلمه یکی از راویان برجسته موسیقی منطقه مازنداران به شمار می‌رفت که چه در پاسداشت مقامات این منطقه و چه در خواندن اشعار و نیز نواختن با ساز لله‌وا(نی‌ مازندرانی) کم نظیر بود.

زندگینامه ی حسین طیبی (۱۳۱۵-۱۳۹۵)
حسینعلی‌ طیبی ۱۲ آبان ماه سال ۱۳۱۵ در روستای سود‌کلای دهستان بنافت بخش دو دانگه ساری به دنیا آمد.
تحصیلات خود را در آغاز از مکتب خانه در سود کلا آغاز کرده و سپس در روستای سید ابوصالح قائم شهر ادامه داد . کلاس یکم و دوم ابتدایی را یک جا در روستای سنگده امتحان داد و پس از قبولی در کلاس سوم دبستان نشست. سپس کلاس چهارم ، پنجم و ششم ابتدایی را در دبستان حافظ ساری با رتبه ی ممتاز گذراند.
در 15 سالگی به دلیل فوت پدر ناچار از مدرسه خارج شده و به کار پرورش دام سنتی پرداخت . در 21 سالگی ازدواج کرد. با توجه به این که پدرش مخالف یادگیری او بود ولی با تشویق و علاقه مندی مادرش آموزش لله وا را از 7 سالگی آغاز کرد.
در سال 1347 به شکل کارمزدی به استخدام اداره ی فرهنگ و هنر پست نوازندگی را به دست آورد. او در سال 1364 نشان درجه ی 2 هنری و در خردادماه سال 1380 نشان درجه یک هنری را دریافت کرد. 4 نوار خود را در پیش از انقلاب به شماره‌های 124، 125، 141 انتشار داد؛ پس از انقلاب نخستین نوار او به نام لله وا در سال 1365 از سوی فرهنگ خانه مازندران انتشار یافت و از سال 1369 همکاری خود را با گروه شواش آغاز کرد.
خنیاگر و نوازنده سال لله‌وا (ساز بادی شبیه نی در منطقه مازندران) در سومین جشنواره موسیقی فجر به عنوان نوازنده برتر شناخته شد . استاد حسین طیبی در مرداد ماه سال 1370 با ساز لله وا در جشنواره آوینیون فرانسه و در شهریور ماه همان سال در جشن هنر ایران در شهر دو سلدرف آلمان شرکت نمود. ایشان علاوه بر لله وا به سازهای نی ، سرنا ، قرنه ، نقاره ، آواز محلی مازندرانی و آواز سنتی ایران تسلط دارند .وی برای نخستین بار به صورت ابداعی در آواز امیری از منطقه صوتی سوم لله وا استفاده کرد. طیبی از سال 1364 به عنوان مدرس لله وا در خانه مازندران مشغول آموزش بوده و شاگردان بسیاری را پرورده است. تا کنون 11 سرود محلی از ساخته های ایشان از رادیو مازندران پخش شده است و مردم این سامان با ساز زیبا و صدای شان آشنا هستند.
او همچنین نشان درجه ی ۲ هنری را بابت عمری فعالیت‌های هنری دریافت کرد.
طیبی در جشنواره‌های گوناگون موسیقی فجر نیز به اجرای برنامه پرداخت نیز در نخستین جشنواره نی‌نوازان در حوزه هنری در سال های پایانی دهه شصت حضور یافت.
او از جمله اساتید برجسته‌ای بود که در جشنواره ی هفت اورنگ و همزمان با تجلیل از استاد حسن کسایی از او نیز تجلیل به عمل آمد.
حسین طیبی در جشنواره موسیقی نواحی کرمان در سال ۱۳۸۳ نیز از جمله استادان برجسته‌ای بود که در جایگاه ۴۰ استاد برجسته موسیقی نواحی کشور قرار گرفت و لوح اصلی این جشنواره را به دست آورد.
او در کنار نوازندگی خنیاگری چیره دست بود و برخی از نغمه‌های موسیقی مازندران را به خوبی می‌خواند.

برگرفته از: همشهری آنلاین

زیر مجموعه: ساز و نوا   دسته: یادداشت   منتشر شده در شنبه, 07 اسفند 1395 17:58  Tags: پرینت

دیدگاه خود را بیان کنید

به عنوان میهمان دیدگاه دهید

0
terms and condition.

به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

هرگونه کپی برداری بدون مجوز کتبی، مشمول ماده ی 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای بوده و پیگرد قانونی خواهد داشت.

نشانی کوتاه این صفحه برای اشتراک گذاری:

http://honarart.com/q6k

نشان درگاه

همه ی حقوق مادی و معنوی از آنِ شرکت راهبران هنر پارسیان می باشد.

طراحی و میزبانی توسط وبتـوک

فرم سنجش دیدگاه

خواهشمند است با در اختيار گزاردن ديدگاه هاى خود، ما را در بهتر كردن كاركرد سايت يارى نماييد.

مسابقه هنرآرت

بخوانید! پاسخ دهید! هدیه بگیرید!

15