Скачать бесплатно шаблоны для Wordpress.
Новые шаблоны DLE 10 на dlepro.ru
جشنواره ی موسيقي فجر در چه شرايطي برگزار مي شود!؟
Здесь новыешаблоны Joomla
креативные Joomla шаблоны.
Здесь новые шаблоны для dle

بنا است امسال از ٢٢ دي تا یکم بهمن، سي ودومين جشنواره ی موسيقي فجر برگزار شود؛ جشنواره اي که هميشه حواشي خودش را دارد و با دگرگونی هرساله ی دبير و همچنين تاريخ برگزاري اش، هر سال بايد انتظار رخدادهای متفاوت و غيرقابل پيش بيني را از آن داشت.

امسال براي دومين بار، حميدرضا نوربخش، مديريت سي ودومين جشنواره موسيقي فجر را عهده دار شده است. او که با همه ی سخنان همیشگیش درباره ی دلبستگی نداشتن به در دست گرفتن پست رياست خانه موسيقي، بار ديگر در کمال ناباوري رياست خانه موسيقي را برعهده گرفته، امسال هم با این که سال گذشته تاکيد کرده بود ديگر مديريت جشنواره موسيقي را برعهده نمي گيرد، براي دومين بار تصميم گرفت تا مدير اين جشنواره شود.

جايزه ی باربد
يکي از بخش هايي که سال گذشته براي نخستین بار به جشنواره افزوده شد، جايزه «باربد» بود که امسال نيز از بخش هاي اصلي جشنواره است. مدير سي ودومين جشنواره موسيقي فجر با اشاره به دگرگونی های انجام گرفته در جايزه باربد اعلام کرده تا پايان هفته جاري، متقاضيان مي توانند در اين بخش شرکت کنند. به گفته ی نوربخش، همه ی آثار متقاضي در سبک هاي گوناگون موسيقايي که در بازه ی مهر ۹۴ تا مهر ۹۵ توليد شده، در بخش جايزه «باربد» مورد بررسي قرار خواهند گرفت و البته همچنان فرصت براي فرستادن آثار باقي است. نوربخش افزوده: همچون سال گذشته، تعدادي از افراد شاخص هر حوزه، براي داوري دعوت مي شوند و سعي مي کنيم ضعف هاي سال گذشته را جبران کنيم. هدف اصلي ما بعد از رفع نواقص داوري ها، جايگاه و اهميت جايزه باربد بود که سعي مي کنيم در جشنواره امسال اين خلارا مرتفع کنيم. ما جايزه اي در اين زمينه نداشتيم که بااهميت باشد و بتواند فعاليت هاي موسيقي را تحت تاثير قرار دهد بنابراين هدف اوليه مان اين است که اين جايزه بتواند هرچه بيشتر جذاب و بااهميت شود. همچنين اضافه شدن يک بخش جديد به جايزه باربد در اين دوره از جشنواره از ديگر نکات است.
نوازندگي، آهنگ سازي، خوانندگي و تنظيم، بخش هايي بودند که سال گذشته در رديف برترين هاي جايزه باربد جشنواره قرار داشتند که امسال اين بخش ها بيشتر خواهند شد. برای نمونه در اين فضا بايد بخشي باشد که آلبوم اولي ها؛ يعني همان هنرمنداني که براي نخستین بار اثري را توليد مي کنند در جايزه حضور داشته و از شرکت کنندگان حمايت ويژه صورت گيرد تا هم هنرمندان معرفي شده و هم اين کار زمينه ساز توليد آثار بعدي شان باشد.

پاپ ها و فجر
طبيعتا گیرا ترين و بیشترین خواهان بخش جشنواره موسيقي همچون سال هاي گذشته، حضور هنرمندان موسيقي پاپ است. امسال برخي از هنرمندان موسيقي پاپ که تا کنون کنسرت برگزار نکرده اند، براي نخستین بار در اين جشنواره حاضر خواهند شد. از اين جمله مي توان به حامد همايون، خواننده پرطرفدار اين روزها، اشاره کرد که هواداران بسياري دارد و تنها يکي از قطعاتش از يکي از سايت هاي دانلود موسيقي بيش از ٢٣ ميليون بار دانلود شده است. همچنين بنيامين بهادري، خواننده خبرساز اين روزها که با فيلم «سلام بمبئي» روي پرده سينماهاست، اعلام کرده اين احتمال هست که در جشنواره ی موسيقي فجر امسال حضور داشته باشد و در حال رسيدن به توافق نهايي با دبيرخانه جشنواره است.

اعتبارگرفتن يا اعتباردادن؟
در کنار گروه هاي موسيقي پاپ، پيش بيني مي شود ارکستر سمفونيک تهران به رهبري شهرداد روحاني بتواند بالاترين آمار فروش بليت را از آن خود کند. همچنين بايد منتظر ماند و ديد آيا ارکستر تازه راه اندازی شده ی ملي ايران به رهبري فريدون شهبازيان مي تواند مخاطبانش را به جشنواره بکشاند يا نه. همچنین بايد ديد آيا هنرمندان موسيقي سنتي ايران که سال گذشته به شکلي باورنکردني بر سر موضوع دستمزدها درگير حواشي جشنواره شدند، امسال از آن استقبال مي کنند يا نه؟ سهراب پورناظري بعد از حضور در آخرين دوره جشنواره و حواشي جنجالي گفت وگوي کيوان ساکت درباره دستمزدها، گفته بود: نه من و نه تهمورس پورناظري اعتباري از جشنواره نمي گيريم و اگر اعتباري هم باشد، اين جشنواره است که از ما اعتبار مي گيرد. ما نيازمند پول جشنواره نيستيم و همه از درآمدهاي ما خبر دارند و مي دانند که شايد بيشترين کنسرت و درآمد را ما داريم، پس چرا بايد خود را خراب کنيم. حضور در جشنواره موسيقي فجر پشيماني بزرگي براي ما داشت چراکه فهميديم اين ظرفيت در هنرمندان ما نيست. اين برخورد و نوع صحبت جاي افسوس داشت و من پيغام دادم که اين دوره هم مي گذرد و قطعي است که سال هاي بعد از کنار جشنواره رد هم نمي شويم، اگر اين قدر پول در جشنواره است، براي دوستان بماند.

بخش بين الملل
بخش بين الملل اين دوره از جشنواره با محوريت ايران فرهنگي و با حضور کشورهاي آسياي ميانه از جمله آذربايجان، تاجيکستان، هند، لبنان و... همچنين کشورهايي از اروپا مانند اسپانيا، پرتغال، فرانسه، ايتاليا و ژاپن برگزار خواهد شد.

شوراي سياست گذاري
درباره کاستی و توانایی های اين شورا سخن بسيار است. شوراي سياست گذاري جشنواره موسيقي فجر، دربرگیرنده ی دکتر محمد سرير، داوود گنجه اي، سيدمحمدحسن شاهنگيان، فريدون شهبازيان، حميدرضا نوربخش، دکتر حسن رياحي، سيدمحمد ميرزماني، فرزاد طالبي و علي مرادخاني. اين شورا در نخستین جلسه اش درباره مباحث گوناگوني مانند آسيب شناسي جشنواره هاي پيشين، توانایی و کاستی های جشنواره سي ويکم، مرزها، پراکندگي جغرافيايي از نگاه درون مایه از جمله حضور موسيقي نواحي و برخي از حوزه هاي موسيقي ملل، نحوه مديريت جشنواره سي ويکم و پدید آوردن توانایی های نوین براي حضور اقشار گوناگون، به ويژه هنرمندان صاحب نام و حرفه اي در جشنواره، شناساندن چهره هاي جوان و آينده سازان موسيقي ايران و استفاده از امکانات بخش خصوصي براي بهينه سازي جريان اجرائي بحث و گفت وگو کردند. اين در حالي است که در همه ی موارد ياد شده، هنرمنداني هستند که به کارکرد همين شورا معترضند.

دبيرخانه ی جشنواره
سال گذشته بخش هاي اجراي جشنواره براي نخستین بار به يک شرکت خصوصي واگذار شد و دبيرخانه جشنواره که پيش تر در انجمن موسيقي ايران مستقر بود، تعطيل شد. پس از برگزاري جشنواره سي و يکم نيز با توجه به همکاري نکردن آن شرکت خصوصي، ديگر جشنواره دبيرخانه اي نداشت تا این که چندي پيش اعلام شد دبيرخانه ی دوباره به انجمن موسيقي ايران بازگشته است. حال با توجه به این که از هنگام راه اندازی دبيرخانه جشنواره تنها يک ماه مي گذرد، بايد دل خوش کرد که اين دبيرخانه نوپا بتواند پاي گروه هاي درجه يک را به جشنواره باز کند.

برگرفته از: روزنامه ی شرق

زیر مجموعه: ساز و نوا   دسته: نقد   منتشر شده در شنبه, 13 آذر 1395 15:02  Tags: پرینت

دیدگاه خود را بیان کنید

به عنوان میهمان دیدگاه دهید

0
terms and condition.

به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

هرگونه کپی برداری بدون مجوز کتبی، مشمول ماده ی 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای بوده و پیگرد قانونی خواهد داشت.

نشانی کوتاه این صفحه برای اشتراک گذاری:

http://honarart.com/qxf

نشان درگاه

همه ی حقوق مادی و معنوی از آنِ شرکت راهبران هنر پارسیان می باشد.

طراحی و میزبانی توسط وبتـوک

فرم سنجش دیدگاه

خواهشمند است با در اختيار گزاردن ديدگاه هاى خود، ما را در بهتر كردن كاركرد سايت يارى نماييد.

مسابقه هنرآرت

بخوانید! پاسخ دهید! هدیه بگیرید!

15