Скачать бесплатно шаблоны для Wordpress.
Новые шаблоны DLE 10 на dlepro.ru
ملیحه سعیدی و انتشار ردیف میرزا عبدالله برای ساز قانون
Здесь новыешаблоны Joomla
креативные Joomla шаблоны.
Здесь новые шаблоны для dle

میلحه سعیدی، ردیف میرزا عبدالله را برای ساز قانون در شش سی‌دی نواخته و از سوی انتشارات ماهور به بازار موسیقی عرضه کرده است.

کتاب ردیف میرزا عبدالله برای ساز قانون به همراه شش سی دی از سوی ملیحه سعیدی تنظیم و نت نویسی شده است.
این مجموعه بازنویسی آثار شنیداری آموزش ردیف به روایت نورعلی‌خان برومند است که در اصل برای ساز تار(که با نگشت گذاری روی سیم به صدا در می‌آید) تدوین شده و این ساز در مقایسه با ساز قانون (که با زدن زخمه روی سیم و بدون انگشت گذاری روی سیم به صدا در می‌آید) از دید امکانات و گستردگی تکنیک‌های مضرابی و اجرایی، شیوه مضراب نوازی و مضراب گذاری، علائم و نشانه‌های نت نگاری و ... متفاوت است.
به نظر می‌رسد به توجه به سبک کنونی قانون نوازی در ایران، تدوین و تنظیم و نشر این مجموعه به صورت نوشتاری و صوتی با ا ین هدف انجام گرفته‌ که در گام نخست تکنیک‌ های باب قانون‌ نوازی، و در گام دوم اصالت آهنگین و ظرافت‌های موسیقی ایرانی در آن پاسداشت شده باشد.
پیش از این و در سال ۹۲ ملیحه سعیدی از انتشار این کتاب و مجموعه سی‌دی خبر داده بود.

زندگینامه: ملیحه سعیدی
ملیحه سعیدی ۱۷ تیرماه ۱۳۲۷ در تهران به دنیا آمد. او موسیقی را از کودکی در خانواده‌ای اهل هنر در سن ۴ سالگی با تنبک آغاز کرد.
در سال‌های مدیریت حسین دهلوی در هنرستان موسیقی ملی، در رشته ویلن کلاسیک و ایرانی از هنرستان فارغ‌ التحصیل شد.
نواختن سازهای ویلن، ویلن آلتو، قیچک، پیانو و تمبک و قانون را همگام تحصیل در هنرستان فرا گرفت ولی قانون را در جایگاه ساز تخصصی خود برگزید.
سعیدي قانون را نزد استاد مهدی مفتاح در هنرستان آموخت و سپس در سال ۱۳۴۷ تدریس قانون را در هنرستان موسیقی ملی آغاز کرد.
در سال ۱۳۵۵ از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته موسیقی با ساز تخصصی قانون فارغ‌ التحصیل شد.
در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ملی از محضر اساتیدی چون دکتر داریوش صفوت، نورعلی برومند، محمود کریمی، یوسف فروتن و سعید هرمزی بهره‌ها جست و ظرایف موسیقی ایرانی را فرا گرفت و برای ساز قانون هماهنگ ساخت.
وی در دوره‌ای با بهره‌ گیری از دانش ردیفی و موسیقایی دکتر صفوت توانست ردیف موسیقی ایرانی را روی ساز قانون پیاده و تدریس کند.
اين نواپرداز، ردیف‌ دان و نوازنده و مدرس ساز قانون، ساز قانون را به سبک ایرانی می‌نوازد و این سبک را با تلاش و تجربه‌هایی که در سالیان نزد اساتید گوناگون و فراگیری‌های خود که در هنرستان موسیقی آموخته بود، بر ساز قانون پیاده کرده است و پس از ۲۲ سال پژوهش در سال ۱۳۶۹ کتابی را با نام "آموزش ساز قانون" با نظر و همکاری استاد حسین دهلوی به چاپ رسانید که نخستین کتاب موسیقی در زمینه ی آموزش ساز قانون است.
در سال ۱۳۷۱-۷۲ همراه با ده تن از هنرجویان خود در ارکستر مضرابی شرکت جست و این نخستین گروه موسیقی بود که ساز قانون را به صورت گروهی در ارکستر اجرا می‌کردند و نیز در سال ۱۳۷۴ در دانشکده ی موسیقی سوره ردیف میرزا عبدالله را به دعوت رضا مهدوی تدریس کرد، که این موضوع و آموزش آواز در تاریخ آموزش دانشگاهی برای نخستین با در سوره روی داد. این استاد گرانقدر در سال ۱۳۸۲ به دریافت نشان درجه ۱ هنری از وزارت فرهنگ دست یافت.
ملیحه سعیدی همچنین در زمینه ی کار نوآورانه ی موسیقی نیز تلاش‌های درخوری صورت داد. او گروه نیریز را شکل داد و خود سرپرستی و آهنگسازی این گروه را بر عهده گرفت و در کنار اجراهای صحنه‌ای در ایران و کشورهای دیگر، آلبوم‌هایی را نیز با هنرمندانی چون نورالدین رضوی سروستانی، سید عبدالحسین مختاباد، حوروش خلیلی، پری زنگنه، و ... آلبوم‌هایی را به بازار موسیقی عرضه کرده است.

کنسرت گروه نیریز با مختاباد در کانادا
از جمله کارهای مهم ملیحه سعیدی تلاش برای تدوین ردیف موسیقی ایرانی با ویژگی‌های ساز قانون است که سال ۱۳۹۵ از سوی انتشارات ماهور در چهارچوب یک کتاب و نیز ۶ سی دی به بازار موسیقی عرضه شد.

برگرفته از: همشهری آنلاین

دیدگاه خود را بیان کنید

به عنوان میهمان دیدگاه دهید

0
terms and condition.

به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

هرگونه کپی برداری بدون مجوز کتبی، مشمول ماده ی 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای بوده و پیگرد قانونی خواهد داشت.

نشانی کوتاه این صفحه برای اشتراک گذاری:

http://honarart.com/qxq

نشان درگاه

همه ی حقوق مادی و معنوی از آنِ شرکت راهبران هنر پارسیان می باشد.

طراحی و میزبانی توسط وبتـوک

فرم سنجش دیدگاه

خواهشمند است با در اختيار گزاردن ديدگاه هاى خود، ما را در بهتر كردن كاركرد سايت يارى نماييد.

مسابقه هنرآرت

بخوانید! پاسخ دهید! هدیه بگیرید!

15