Скачать бесплатно шаблоны для Wordpress.
Новые шаблоны DLE 10 на dlepro.ru
از یک نقاشی انتزاعی تا چیدمانی تعاملی
Здесь новыешаблоны Joomla
креативные Joomla шаблоны.
Здесь новые шаблоны для dle

در میان بیشتر آثاری که با هدف ارایه در فضای شهری در ایران تولید می‌شوند، جای آثار تعاملی به‌ شدت خالی است. شاید این استقبال‌ نکردن از آثار تعاملی به علت پیچیدگی‌های اجرایی این آثار و نیازمندبودن به تجهیزات ویژه و همچنین به دلیل بیشتر در برابر آسیب‌ بودن توجیه ‌شود، اما آنچه به سادگی یک اثر را واجد جنبه تعاملی می‌کند، لزوما به استفاده از این تجهیزات محدود نمی‌شود.

درواقع شاید به علت همین آسیب‌ پذیری‌ها آثار پیچیده ی تعاملی اساسا در فضاهای ایمن‌ تر به نمایش درمی‌آیند و نه مکان‌های همگانی.
اما همان گونه که گفته شد، اثر تعاملی در جایگاه اثری که توانایی درگیرکردن مخاطب را در خود دارد، می‌تواند از کارکردهای ساده‌ تر و در دسترس ترب برای این کار بهره ببرد. به این ترتیب تعاملی‌ بودن آثار شهری در ساده‌ترین شکل، وظیفه ی کنجکاوکردن مخاطب برای درنگ بیشتر او در رویارویی با اثر را دنبال می‌کند؛ مخاطب در جایگاه شهروندی پر از مشغله و به همین علت عجول که شتابزده امور روزمره خود را دنبال می‌کند و در این وضع در انتظار غافلگیرشدن در مواجهه با یک اثر هنری نیست.
اثری که این‌جا با آن سروکار داریم شاید از انگشت شمار نمونه‌های آثار شهری هنرمندان در این دوره از رویداد «بهارستان» است که از رویکرد تعاملی با مخاطب خود در دو بخش بهره می‌برد؛ یکی امکان دخالت مخاطب در آرایش دیداری اثر و دیگر تعاملی که در وجه محتوایی اثر با مخاطب شکل می‌گیرد.
اما پیش از هرچیز، این اثر که مجموعه‌ای از اجزای به هم پیوسته هندسی است، در نگاه نخست با نوعی عملکرد نقاشانه و برمبنای ‌هارمونی‌های رنگی شکل گرفته است و در این مرحله مشابهت‌های بسیاری با یک اثر نقاشی انتزاعی دارد. گردش رنگ‌ها، پاساژهای رنگی و رد قلم‌هایی از آن نوع که در تابلوهای نقاشی می‌بینیم، همچنین بافت‌های ظریفی که به کمک بازی با گستره های گوناگون رنگی در اثر ایجاد شده، همه‌ وهمه تا این‌ جای کار از یک رفتار نقاشانه نشان دارند؛ مجموعه‌ای که می‌توان گفت با سلیقه ی رنگی مناسب، به سادگی تصویر چشم‌نواز و خوشایندی را پدید آورده است.
هنرمند با بخش بندی کلیت اثر که در حقیقت مجموعه‌ای از کشوهای مربعی‌ شکل کوچک و با اندازه‌های یکسان است، در کنار خط و موتیف‌هایی که از شکاف باریک و دست‌گیره‌های میان کشوها پدید آمده و به عناصر دیداری اثر افزوده، از توانایی جابه‌جاکردن کشوها نیز در جایگاه لایه‌ای دیگر از اثر سود برده است. این لایه ی دوم که رفت‌ و آمدی میان فضای دو و سه‌ بعدی را در اثر امکان‌پذیر می‌کند، هم اثر را از زیبایی دیداری غنی‌تری بهره‌مند کرده و هم امکان آرایش‌های گوناگون دیداری را فراهم می‌کند. این امکان دگرگونی در آرایش دیداری می‌تواند دست هنرمند را در ارایه ی نسخه‌های پرشمار از تصویر انتزاعی باز بگذارد و در زمان‌های گوناگون در دوره ی نمایش اثر، شکل‌های گوناگونب به خود بگیرد. همچنین باتوجه به این‌ که این اثر در فضایی همگانی به نمایش درآمده برای مخاطب و دیدار‌کننده این اثر هم مانعی نیست تا به دلخواه خود این آرایش را برهم بزند و آرایش دلخواهی به این مجموعه بدهد.
اگرچه تعامل مخاطب در محتوای اثر منظور اصلی هنرمند در جایگذاری این اجزا در اثر بوده، اما توانایی جابه‌جایی‌هایی در سطح این اثر پیش از هرچیز با هدف افزودن بعد به آن را دارد و رفت‌ و‌آمدی میان فضای دو و سه‌بعدی را در اثر امکان‌پذیر می‌کند.
اما در بخش محتوایی و گذشته از این وجوه زیبایی‌ شناسانه، هنرمند با طراحی چنین ساختاری از مخاطب دعوت می‌کند تا با یادداشت‌کردن آرزوهایش و قراردادن آن در کشوها، این محتوا را شکل دهد. به این ترتیب هنرمند در حقیقت بخش محتوایی اثر را به مخاطبانش واگذار کرده است و خود در این بخش دخالتی نخواهد داشت. این رویکرد گونه ای تعامل درونی را با مخاطب شکل می‌دهد که در نوع خود جالب توجه و برانگیزاننده است. مخاطب به سادگی از نقش خود در این بده‌بستان آگاه خواهد بود و این امر همان‌ گونه که موردنظر هنرمند است در پایان به آفرینش یک اثر اشتراکی صورت پایانی خود را پیدا خواهد کرد.
اثر «یادگاری» سارا تهرانی‌نیا در دومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» در خیابان انقلاب، ابتدای خیابان قدس جانمایی شده است.

برگرفته از: روزنامه ی شهروند

زیر مجموعه: دیگر هنرها   دسته: یادداشت   منتشر شده در جمعه, 12 خرداد 1396 11:17  Tags: پرینت

دیدگاه خود را بیان کنید

به عنوان میهمان دیدگاه دهید

0
terms and condition.

به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

هرگونه کپی برداری بدون مجوز کتبی، مشمول ماده ی 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای بوده و پیگرد قانونی خواهد داشت.

نشانی کوتاه این صفحه برای اشتراک گذاری:

http://honarart.com/qyp

نشان درگاه

همه ی حقوق مادی و معنوی از آنِ شرکت راهبران هنر پارسیان می باشد.

طراحی و میزبانی توسط وبتـوک

فرم سنجش دیدگاه

خواهشمند است با در اختيار گزاردن ديدگاه هاى خود، ما را در بهتر كردن كاركرد سايت يارى نماييد.

مسابقه هنرآرت

بخوانید! پاسخ دهید! هدیه بگیرید!

15