Скачать бесплатно шаблоны для Wordpress.
Новые шаблоны DLE 10 на dlepro.ru
میزبانی هنری شهر از شهروندان
Здесь новыешаблоны Joomla
креативные Joomla шаблоны.
Здесь новые шаблоны для dle

شهر تهران در سال‌های اخیر رویدادهای هنر شهری گوناگونی را تجربه کرده‌ است. رویدادهایی که فارغ از فضاهای خصوصی نمایش آثار هنری، مانند موزه و نگارخانه ها، بستر شهری را مهیای حضور آثار هنری و پدیدآوری فضای تعاملی با شهروندان قرار داده‌اند. دوسالانه‌های مجسمه‌های شهری، سمپوزیوم‌های پیکره سازی، دوسالانه دیوارنگاری و در دو‌سال گذشته سالانه هنرهای شهری «بهارستان» که فرا رسیدن فصل بهار را بهآن های برای ارایه آثار هنری قرار داده است.

از نخستین روزهای ‌سال جاری در سطح شهر تهران اگر رفت و آمد داشته باشید با فضاها و آثار گوناگونی مانند آثار حجمی، هنرهای محیطی، دیوارنگاری و تخم‌مرغ‌های رنگی روبه‌رو می‌شوید که شما را دعوت می‌کنند برای ثانیه‌هایی بایستید و در فضای رنگی آن ها غوطه خورید.
«بهارستان» یک رویداد هنری شهری است که مبنایش را بر آفرینش آثار موقت هنری برای دگرگونی ذائقه ی دیداری شهروندان قرار داده است. رویدادی که اگرچه چند دهه خارج از مرزهای ایران در نقاط گوناگون جهان تجربه برگزاری دارد، اما در دوسال گذشته شکل بومی و ایرانی آن در شهر تهران خودنمایی می‌کند تا شهروندان با استانداردهای هنر شهری بیش از پیش آشنا شوند. به بهانه برپایی این رویداد هنری که تا پایان اردیبهشت‌ماه در تهران ادامه داشت، با چند هنرمند حاضر در این رویداد در مورد آثارشان و کیفیت هنر شهری گفت‌وگو داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

جای خالی «بهارستان» در سایر شهرها حس می‌شود
فریبا بروفر یکی از هنرمندان بخش تخم‌مرغ‌های نوروزی دومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» بر این باور است شهروندان حق دارند در سطح شهر احساس لذت و هیجان داشته باشند و این موارد با آثار هنری میسر می‌شود. او ابراز امیدواری کرد که نمونه رویداد‌های هنری تهران در سایر شهرها کشور هم برگزار شود.
فریبا بروفر، هنرمند تصویرساز که برای دومین بار در دومین سالانه «بهارستان» در بخش هنرمندان حرفه‌ای تخم‌مرغ‌های نوروزی شرکت کرده است، گفت: امسال من در بخش آثار محیطی نیز شرکت کردم، اما بر این باورم از بخش تخم‌مرغ‌های نوروزی بیشتر استقبال شد.
این هنرمند تصویرساز با بیان این‌که تخم‌مرغ‌های رنگی در شهر مورد استقبال گسترده مردم قرار گرفته‌اند، اظهار داشت: کار روی تخم‌مرغ‌های رنگی در قیاس با کارهای حجمی بسیار ساده بود، اما درعین‌حال به دلیل ملموس‌بودن تخم‌مرغ باعث شد مردم ارتباط خوبی با این آثار برقرار کنند. بروفر در بخش دیگری از صحبت‌های خود با ابراز خوشحالی از برگزاری دومین سالانه «بهارستان» در تهران ادامه داد: ‌ای‌کاش شهرداری‌های سایر شهرها هم این طرح را دنبال کنند و با این کار هم به هنرمندان‌شان بها دهند و هم شهروندان‌شان را با هنر، به‌خصوص هنر شهری آشنا کنند.

آثار شهری مخاطب را به کنکاش وا می‌دارد
یک هنرمند پیکره ساز که در بخش «درخت‌ستان» سالانه «بهارستان» روی درختان خشکیده خیابان ولیعصر به ارایه اثر پرداخته است، برگزاری رویدادهای هنری شهری را مثبت خواند و گفت: بخش «درخت‌ستان» به واسطه ارتباط این حوزه با محیط‌زیست و درختان، توانسته مخاطب را به کنکاش و تلاش برای درک وادار کند که گام مثبتی است.
بهمن چگنی افزود: «درخت‌ستان» یک اتفاق تازه نسبت به سایر جنبه‌های هنرهای شهری است، زیرا بیشتر آثار شخصی و عمیق، وارد این بخش شدند.
این هنرمند پیکره ساز، بخش «درخت‌ستان» سالانه «بهارستان» را نسبت به دوره ی پیش دارای یک رشد مثبت خواند و گفت: این رویداد نسبت به دوره قبل یک رشد بسیار خوب و شگرف داشت به نحوی که تفاوت آن را با سایر اتفاق‌های شهری به راحتی می‌توان درک کرد، زیرا آثار شخصی‌تر، مفاهیم و برخوردهای مجسمه‌سازی بهتری را وارد این عرصه کردند. چگنی تصریح کرد: به‌صورت عادی ارایه اثر در یک فستیوال شهری با محدودیت‌های خاصی روبه‌رو است و معمولا بر جنبه درک راحت اثر تاکید می‌شود، اما در بخش «درخت‌ستان» به‌واسطه ارتباط این حوزه با محیط‌زیست و درختان معمولا مفاهیم شخصی هنرمندان نیز قابل‌درک است و به‌نظر من این بخش توانسته مخاطب را به کنکاش و تلاش برای درک وادار کند که گام مثبتی است.وی جریان «درخت‌ستان» در سالانه هنرهای شهری «بهارستان» را نیازمند تداوم خواند و گفت: همیشه انتقادات نسبت به هر رویدادی وجود دارد، اما من فکر می‌کنم اتفاقات مثبت هنری نیازمند تداوم هستند تا مشکلات در گذر زمان رو به بهبود حرکت کنند.
این هنرمند پیکره ساز درباره اجرای اثر «التماس» در دومین سالانه «بهارستان» توضیح داد: این اثر از مجموعه «التماس» که یک کار شخصی است، انتخاب شده است. درواقع این اثر یک دست را به تصویر کشیده است که درخواست توجه و نگاه مثبت مخاطب را طلب می‌کند.چگنی بیان کرد: در این اثر درخت به‌صورت مستقیم توجه انسانی را برای رهایی از معضل زیست‌محیطی طلب می‌کند که منطبق با مفهوم بخش «درخت‌ستان» بود، البته این مجموعه قبلا در مجلات داخلی و خارجی به نمایش گذاشته شده بود. وی افزود: در این اثر من سعی کردم درختی را انتخاب کنم که خمیدگی شبیه به آرنج داشته باشد، سپس با استفاده از فلز، بخشی به آن افزوده و شکل یک دست را به اجرا گذاشتم.

«بهارستان» شکل تازه‌ای به شهر تهران داده است
یک هنرمند نقاش و تصویرساز گفت: رنگین‌بودن آثار «بهارستان» سبب شده تهران بتواند شکلی تازه پیدا کند، زیرا ما در تهران بسیار فضای خاکستری داریم، ضمن این‌که برخی از آثار «بهارستان» واقعا هیجان‌انگیز است.
لیلا نورایی از هنرمندان بخش هنرهای محیطی و آثار حجمی دومین سالانه «بهارستان» درباره اجرای طرح «شکوفه‌های گیلاس» مقابل چند مترو سطح شهر تهران گفت: از آن‌جایی که پایه‌های المانی مقابل مترو شکلی مکعبی دارند و در شب روشن هستند، من تصمیم گرفتم این پایه‌ها را به شکل درخت و با مجموعه‌ای از عناصر طبیعی تزیین کنم.وی ادامه داد: در این اثر من از مسائلی نظیر پرنده، آسمان و شاخه‌های درختان در کنار شکوفه‌های گیلاس استفاده کردم تا فضایی از طبیعت را به مخاطب القا کنم و این پیام را که استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی به حفظ چنین فضایی می‌انجامد، ارایه دهم.این هنرمند نقاش تصریح کرد: رنگین‌بودن کار در این اثر یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که مخاطب را به خود جذب می‌کند و می‌تواند به فضای ایستگاه‌های فردوسی، چهارراه ولیعصر و مترو سعدی و صدر شکلی متفاوت بدهد.نورایی دیده‌شوندگی را ازجمله عناصر مهم این اثر خواند و بیان کرد: دیده‌شوندگی ازجمله عناصر مهم این اثر است، زیرا نوع کارکردی که روی پایه‌های این مناطق با استفاده از رنگ انجام‌شده در وهله نخست توجه هر مخاطبی را جذب و به ترغیب مردم برای استفاده از مترو دعوت می‌کند.
وی «بهارستان» را یک رویداد تاثیرگذار خواند و گفت: قطعا «بهارستان» رویداد تاثیرگذاری است، زیرا افراد و هنرمندان را با تخصص‌های مختلف در کنار یکدیگر جمع کرده تا بتوانند آثار محیط شهری تهران را تغییر دهند که اقدام بسیار خوبی است. این هنرمند نقاش ورود رنگ به تهران را یک اتفاق مثبت خواند و تصریح کرد: رنگین‌بودن آثار «بهارستان» سبب شده تهران بتواند شکلی تازه پیدا کند، زیرا ما در تهران بسیار فضای خاکستری داریم، لذا من بازخوردهای بسیار خوبی از مردم دیده‌ام که برایم بسیار جذاب بود، ضمن این‌که برخی از آثار «بهارستان» واقعا هیجان‌انگیز هستند.

«بهارستان» یک ارتباط دوسویه بین هنرمند و شهروند ایجاد می‌کند
ساره ارباب‌معروف، هنرمند نقاش بر این باور است، بهار خود همراه یک تحول است و رویداد «بهارستان» نیز تحولی در شهر ایجاد می‌کند که برای شهروندان این تغییر دلچسب و جذاب است.
ساره ارباب‌معروف، هنرمند نقاش که در بخش «تهران شهر نقاشی» دومین سالانه «بهارستان» حضور دارد، درباره اثر خود گفت: طرحی که برای این امر در نظر گرفتم برگرفته شده از ساختمان ها و بناهای یزد و ترکیبی از فضای سنتی و مدرن با اشکال هندسی ساده است که فرم‌های مربع، مستطیل، منحنی دارد و به نوعی خانه‌های یزد و کویری را نشان می‌دهد که این اثر روی یک دیوار ۸۰۰متری در منطقه فدائیان اسلام کار ‌شد.
این هنرمند نقاش درباره سالانه هنرهای شهری «بهارستان» و تاثیر برگزاری آن بیان کرد: مسلما اجرای این سالانه خیلی خوب خواهد بود، بهار خود یک تحول است و در سنت و فرهنگ عامه هم یک تحول محسوب می‌شود و حس خوبی دارد. درواقع با فرارسیدن بهار از فضای یک‌رنگی خارج می‌شویم و با دنیایی رنگی مواجه هستیم یا خود هفت‌سینی که ما ایرانی‌ها پهن می‌کنیم، توأم با رنگ است، وقتی در فضای شهر هم این تحول حس شود و رنگی‌شدن شهر دیده شود، شهروندان قطعا از آن استقبال می‌کنند. وی ادامه داد: آثار رویداد «بهارستان» تعاملی هستند بین شهروندان و هنرمندان چراکه درحالت عادی اثر هنرمندان تخصصی است و مخاطب خاص خود را دارد، ولی وقتی گروهی می‌شود و به فضای شهری می‌آید آن هم با یک موضوع بهاری مخاطب عام را دربرمی‌گیرد و قطعا تاثیرگذاری بیشتری دارد. وی در خاتمه افزود: می‌توان ایده‌های گوناگونی داشت درباره سنت‌ها، فرهنگ‌ها و شادی‌داشتن که فضای خوبی بین هنرمندان و مردم در تمام عرصه‌ها ایجاد می‌کند. چون در سالانه «بهارستان» مجموعا درباره یک موضوع و هدف صحبت می‌شود، قابل درک و خوشایند است و این ارتباط برای هنرمندان هم جذاب است که ببینند مخاطب نسبت به اثرشان چه واکنشی دارد.

برگرفته از: روزنامه ی شهروند

زیر مجموعه: دیگر هنرها   دسته: گزارش   منتشر شده در پنج شنبه, 11 خرداد 1396 22:50  Tags: پرینت

دیدگاه خود را بیان کنید

به عنوان میهمان دیدگاه دهید

0
terms and condition.

به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

هرگونه کپی برداری بدون مجوز کتبی، مشمول ماده ی 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای بوده و پیگرد قانونی خواهد داشت.

نشانی کوتاه این صفحه برای اشتراک گذاری:

http://honarart.com/qfc

نشان درگاه

همه ی حقوق مادی و معنوی از آنِ شرکت راهبران هنر پارسیان می باشد.

طراحی و میزبانی توسط وبتـوک

فرم سنجش دیدگاه

خواهشمند است با در اختيار گزاردن ديدگاه هاى خود، ما را در بهتر كردن كاركرد سايت يارى نماييد.

مسابقه هنرآرت

بخوانید! پاسخ دهید! هدیه بگیرید!

15