Скачать бесплатно шаблоны для Wordpress.
Новые шаблоны DLE 10 на dlepro.ru
كشاكش بانك پاسارگاد و فرهنگستان هنر بر سر مالكيت ۵۰۰ تابلوی نقاشی
Здесь новыешаблоны Joomla
креативные Joomla шаблоны.
Здесь новые шаблоны для dle

«به اين وسيله اعلام مي کند که بيش از ۵۰۰ تابلو از آثار نقاشان ايراني که با تطميع تاثيرگذاري در مديران و بعضي از کارمندان به بهانه نمايشگاه و غيره، بدون شناسنامه و سند به خزانه فرهنگستان تحميل شده است، در اختيار اين نهاد فرهنگي است. شرکت «پارس آريان» به سرپرستي آقاي امين تفرشي مدعي مالکيت آن است، که ادعاست و بايد اثبات شود. عجالتاً مال، مال الله است و متعلق به مردم و ميهن اسلامي است (من آنچه شرط بلاغ است). الحمدلله»

اين نامه ی علي معلم رییس فرهنگستان هنر، خيلي ها را شوکه کرد. نه تنها مسولان بانک پاسارگاد و شرکت پارس آريان که زيرمجموعه ی اين بانک است، که بسياري از هنرمندان بخش تجسمي که تابلوهاي شان حالا به نام «مال الله» از سوي رییس فرهنگستان هنر نام گرفته بود.
ماجرا چيست؟
ماجرا اين است که بانک پاسارگاد در دوران رياست مدير پيشين فرهنگستان هنر، قراردادي را با موسسه فرهنگي و هنري صبا بست که زير نظر فرهنگستان هنر است و آثار برخي هنرمندان را خريداري کرد که همان جا در جایگاه موزه و محل نمايش آثار، نگهداري مي شد. در فهرست اين آثار نام هاي بسياري ديده مي شوند. از حسين زنده رودي و ايران درودي گرفته تا سهراب سپهري و مهدي سحابي. غلامرضا نامي مشاور هنري بانک پاسارگاد درباره ی اين قرارداد به ايسنا گفته است: در قرارداد بسته شده، مبلغي براي نگهداري آثار در موزه فرهنگستان هنر پرداخت مي شد. بعد از مدتي، موسسه صبا درخواست کرد که مبلغ قرارداد چندين برابر افزايش پيدا کند که شرکت «پارس آريان» با اين موضوع موافقت نکرد. آقاي معلم هم درِ موزه را بست و مسولان شرکت را به آنجا راه نداد. او در ادامه گفته: در طول سال هاي گذشته وقتي مي خواستيم يک اثر را براي ترميم، قاب شدن يا ارائه در حراجي ها، از محل نگهداري اش خارج کنيم، نامه مي زديم و بعد از اجازه ، يک اثر را از فرهنگستان هنر خارج مي کرديم تا اينکه به کلي جلوي اين روند گرفته شد.
پس چرا حالا علي معلم رییس کنونی فرهنگستان هنر که از سال 88 اين سمت را برعهده گرفته چنين چيزي گفته است؟ اين پرسشي است که نامي به آن چنين پاسخ داده: فکر مي کنم آقاي معلم با مديرانش دچار مشکل شده که چرا بدون اجازه او، مجوز خروج آثار را داده اند و در نتيجه، چنين تصميمي گرفته است. در هر صورت، اين موضوع، بسيار ساده است. چون بانک پاسارگاد از طريق مراجع قضايي براي پيگيري کارش اقدام کرده است، به نظر مي رسد آقاي معلم هم از اين موضوع آزرده شده و چنين ادبياتي را در متن پيامش به کار برده است. بانک پاسارگاد ۱۰ روز پيش از انتشار اين پيام، شکايت کرده است. البته آقاي معلم، انسان فرهيخته و هنرمندي است و نمي دانم چرا چنين پيامي را منتشر کرده است. نامي در پايان گفته: بايد منتظر بمانيم تا ببينيم مراجع قضايي در اين باره چه تصميمي مي گيرند، مگر آنکه آقاي معلم اجازه دهد بانک پاسارگاد اموالش را از موزه فرهنگستان هنر خارج کند.
با اين حال علي معلم نيز دو روز پيش در گفت و گو با ايلنا درباره ی ادعاي خود و مناقشه اي که در اين ميان به وجود آمده سخن گفت.
او گفته بايد مشخص شود اين آثار که بعضي از آن ها تا سه ميليارد قيمت گذاري شده از کجا آمده اند؟ و تاکيد کرده که آثار هنري در ايران اصلاً سند و شناسنامه ندارند: شرکت پارس آريان که براي مهم تر جلوه دادنِ خود، خودش را وابسته به بانک پاسارگارد معرفي کرده، مدعي است که اين آثار را خريداري کرده است. اين شرکت اگر اسنادي در اين مورد دارد بايد به دادگستري مراجعه کند و ثابت کند که از خودِ هنرمند يا جاهاي ديگر اين آثار را خريداري کرده است. پانصد اثر در کشوري مانند ايران يا بايد از جايي سرقت شده باشد يا جعلي باشد.
او بانک پاسارگاد و مدعيان اين تابلوها را کساني دانسته که مردم و حکومتشان را خيلي ساده مي انگارند و معاونت هنري فرهنگ را نيز تا اندازه ای مقصر دانسته است: معاونت هنري ارشاد نيز تا حدودي در اين مساله متهم است، ولي من فعلاً قصد ندارم چيزي بگويم تا مسائل شفاف تر شود. در کشوري که هنرمند جماعت گرسنه است؛ و بازاري هم براي عرضه آثار هنري وجود ندارد، آن وقت آثاري از سهراب سپهري که خودش در ميان ما نيست، و خانواده اش هم اگر ادعايي بر آثارش داشته باشند، حالا ديگر از دسترس شان خارج شده، چه ملاکي براي اصالت آثار سپهري که در ميان اين آثار هست، وجود دارد.
واکنش ها به بيانيه علي معلم رفته رفته آغاز شد. هنرمنداني که آثارشان را به بانک پاسارگاد فروخته بودند نسبت به سخنان علي معلم واکنش نشان دادند. هنرمنداني که ضمن رد سخنان و ادعاي او بر این باور بودند چنين رفتارهايي وضعيت رو به بهبود هنرهاي تجسمي را دچار تنش و ناامني مي کند. در همين زمينه نصرالله افجه اي يکي از هنرمنداني که آثارش را به بانک پاسارگاد فروخته است ادعاي بي شناسنامه بودن آثار مجموعه موزه بانک پاسارگاد را رد کرده و گفته که چندين بار به موزه بانک پاسارگاد اثر فروخته چرا که اين موزه مجموعه را بسيار معتبر مي داند: يقيناً من وجه فروش آثار خود را دريافت کرده ام زيرا بانک طبق اسناد با هنرمندان به معامله مي پردازد به اين معني که بعد از توافق هاي شفاهي اسناد رسمي صادر مي شود و کار طي تشريفاتي به مالک تعلق مي يابد لذا اين امر بديهي است که بانک هرگز بدون اسناد و مدارک و کارشناسي کاري را انجام نمي دهد. او بر این باور است در اين مورد نظر ايشان خلاف قانون است و آثار کاملاً به بانک پاسارگاد و موزه آن تعلق دارد. افجه اي پرسيده: چرا بايد يک فرد اديب و صاحب مقام چنين حرفي را بزند و من بابت اين امر واقعاً متاسفم زيرا چنين برخوردهايي هنرمندان را مايوس مي کند و باعث دلسردي بخش خصوصي مي شود در واقع چنين رفتارهايي بصورت زنجيره وار باعث آسيب به جامعه هنري مي شود.
اين سخنان را علي شيرازي، ليلي گلستان، پريوش گنجي، مصطفي دشتي و چند نفر ديگر از هنرمنداني که آثارشان در اين موزه مجموعه قرار دارد نيز تکرار کرده اند. آن ها نيز همراه با تعجب از سخنان علي معلم مبني بر بي شناسنامه بودن آثار و اطلاق لفظ مال الله به آثارشان تاکيد کرده اند که مبلغ کامل فروش اثر خود را از بانک پاسارگاد گرفته اند و تاکيد کرده اند که چنين رفتارهايي بدون شک فضاي هنر و خريد و فروش آثار هنري را در بخش خصوصي ناامن مي کند.
اکنون بايد منتظر ماند و ديد که نتيجه شکايت بانک پاسارگاد به کجا مي رسد و آيا مي تواند آثاري را که به امانت نزد فرهنگستان هنر گذاشته بود به موزه شخصي خود بازگرداند؟ اين پرسشي است که براي شنيدن پاسخش خيلي ها انتظار مي کشند.

برگرفته از: روزنامه ی ایران

دیدگاه خود را بیان کنید

به عنوان میهمان دیدگاه دهید

0
terms and condition.

به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

هرگونه کپی برداری بدون مجوز کتبی، مشمول ماده ی 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای بوده و پیگرد قانونی خواهد داشت.

نشانی کوتاه این صفحه برای اشتراک گذاری:

http://honarart.com/rk4

نشان درگاه

همه ی حقوق مادی و معنوی از آنِ شرکت راهبران هنر پارسیان می باشد.

طراحی و میزبانی توسط وبتـوک

فرم سنجش دیدگاه

خواهشمند است با در اختيار گزاردن ديدگاه هاى خود، ما را در بهتر كردن كاركرد سايت يارى نماييد.

مسابقه هنرآرت

بخوانید! پاسخ دهید! هدیه بگیرید!

15